STARTER

Tym, co wyróżnia skutecznych przedsiębiorców, jest sposób myślenia i podejmowania decyzji. Z poprzedniego odcinka wiesz, w jaki sposób powstają przedsiębiorcze pomysły. W trzecim module kursu rozwijamy ten wątek. Poznasz wskazówki umożliwiające rozpoczęcie drogi zawodowej przedsiębiorcy, sprawdzisz co zrobić, by wpadać na dobre pomysły i przekonasz się, co sprawia, że przedsiębiorcy... są przedsiębiorczy.

Tradycyjnie już nie zabraknie wywiadów, spotkań z praktykami i ćwiczeń do samodzielnej pracy, które popchną Cię naprzód.

 

BAZA WIEDZY

Zastanawiałeś/aś się czym różnią się przedsiębiorcy od nie-przedsiębiorców? Podpowiemy: przedsiębiorców wyróżnia przede wszystkim sposób myślenia! Odmienny sposób myślenia przedsiębiorców wynika z faktu, że funkcjonują oni w sytuacjach charakteryzujących się wysokim stopniem ryzyka i niepewności oraz stykają się z ogromną liczbą bardzo różnych informacji. Przełomową w rozumienie sposobu myślenia przedsiębiorców stała się teoria efektuacji stworzona przez Saras Sarasvathy. I tej teorii będzie poświęcony odcinek. 

Dowiesz się między innymi:

  • W jaki sposób myślą przedsiębiorcy?
  • Od czego zacząć, gdy decydujemy się na drogę zawodową przedsiębiorcy?
  • Jakimi zasadami kierować się, by mieć jak najlepsze pomysły?

Zapraszamy w imieniu prof. Agnieszki Kurczewskiej.

 

OKIEM PRAKTYKA

Tym razem wywiad przeprowadzamy z Waldemarem Olbrykiem. Zapytamy o jego zdanie na temat myślenia przedsiębiorczego. Poprosimy też o ocenę wyróżnionych przez Sarasvathy zasad myślenia przedsiębiorczego. Odpowiedzi mogą Cię zaskoczyć! A Ty co sądzisz o zasadzie, że lepiej polegać na posiadanych zasobach i z nich tworzyć coś nowego, a nie skupiać się na realizacji określonych celów i pod nie organizować zasoby?

 

ZOOM NA STARTUP

Jak zadbać o najbliższych z wykorzystaniem technologii? Czy aplikacja może pomóc Twojej babci lub dziadkowi w radzeniu sobie z codziennymi wyzwaniami? Twórcy SeniorApp udowadniają, że tak. W trzecim module zabierzemy Cię na spotkanie z Przemysławem Mroczkiem i Igorem Marczakiem, którzy podzielą się historią swojego start-upu.
Zaglądając na seniorapp.pl, zyskasz dostęp do bazy usług. Możesz zgłosić zapotrzebowanie na wsparcie, zgłosić się do pomocy potrzebującym lub – po prostu – sprawdzić możliwości.

GŁOS AKADEMIKA

Dr Monika Fabińska z Katedry Przedsiębiorczości i Polityki Przemysłowej Wydziału Zarządzania UŁ wykorzysta przykład SeniorApp, żeby wprowadzić Cię w tematykę programów akceleracyjnych. Czym są te programy? Gdzie ich szukać? Na czym opiera się ich działanie? Dlaczego warto z nich skorzystać? Odpowiedzi czekają w nagraniu poniżej. Dodatkowo dowiesz się, jaką funkcję pełnią aniołowie biznesu, na czym polega smart money i dlaczego badanie realnych potrzeb użytkowników jest kluczowe dla odniesienia sukcesu.

 

CZAS NA CIEBIE!

W planowaniu działań i podejmowaniu decyzji biznesowych pomogą Ci analiza SWOT oraz persona. Pierwsze z nich składa się z czterech pól, odnoszących się do silnych i słabych stron oraz szans i zagrożeń. Drugie pozwala lepiej zrozumieć punkt widzenia i potrzeby Twojego klienta.

Obejrzyj materiał przygotowany przez dr Agatę Matuszewską-Kubicz i wykonaj ćwiczenia, które pozwolą Ci wykorzystać analizę SWOT i personę w praktyce. Pliki z ćwiczeniami znajdziesz pod filmem.
Pliki do pobrania: